Žiema - išbandymų metas paukščiams

Gamtininkų klubo "ORNI" nariai jau nuo šių metų lapkričio pabaigos lankosi vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigose, pasakoja vaikams apie būtiną pagalbą mūsų krašte likusiems žiemoti paukščiams. Klubo nariai pasakoja vaikams apie tai, koks malonus ir tuo pačiu naudingas darbas yra paukščių lesinimas žiemos metu. Visoms ugdymo įstaigoms ORNI dovanoja plakatų su dažniausiai Lietuvoje žiemojančių paukščių nuotraukomis - taip visi vaikai galės per žiemą tikrai gerai pramokti skirti skirtingus paukščius. Jau aplankyta virš 10 vaikų ugdymo įstaigų ir pradėtos įrenginėti lesyklos. Planuojama vaikų lopšelius-darželius lankyti iki pat naujųjų metų. Už šią galimybę "ORNI" klubas dėkoja Vilniaus miesto savivaldybei, bei projekto "Lesykla - ne tik pramoga!" partneriams - Lietuvos gamtos fondui ir Lietuvos Edukologijos Universiteto zoologų klubo nariams.

Žiemos metu gyvūnijai tenka dideli išbandymai - stiprūs šalčiai, sniegas, neretam paukšteliui ar žvėreliui darosi sunku susirasti maisto, reikia iškęsti badą ir išgyventi iki pavasario. Kuo galime juos pavaišinti?


Pilkoji meleta (Picus canus). ORNI klubo nuotrauka

Vabzdžialesiams paukščiamszylėms, bukučiams, geniams ir kt. labai patinka saulėgrąžos, linų ir spygliuočių medžių sėklos, nesūdyti lašiniai, duona, varškė, kruopos, aliejuje mirkyti pyragai, obuoliai, virti ryžiai, avižiniai dribsniai. Taip pat tinka sėmenys, aguonos, soros, avižos, pelai. Per šalčius drėgnas lesalas greitai sukietėja, todėl duonos trupinius geriausia maišyti su aliejumi – tuomet jie išlieka minkšti. Šaltu oru labai tinka nesūdyti lašiniai ar taukai, nes jie nesušąla.
Negalima šiuos paukščius lesinti pasenusiais sūdytais lašiniais, kadangi jų organizmas evoliucijos proceso metu prisitaikė virškinti tik nesūdytą lesalą ir yra jautrus druskai. Tačiau alkis ir lesalo išvaizda lengvai apgauna sparnuočių savisaugos instinktą - jie lesa ir sūrius riebalus, nenujausdami, kad tai jiems pražūtinga.


Pilkoji zylė (Parus palustris). ORNI klubo nuotrauka

Grūdlesiams paukščiamsžvirbliams, sniegenoms, čivyliams, kurapkoms ir kt., galima siūlyti sorų kruopų, kukurūzų grūdų, grūdų atliekų, linų, kanapių ir spygliuočių medžių sėklų. Skanaudami arbūzų, melionų ar moliūgų, visuomet galite parinkti jų sėklų – paukščiai jomis taip pat mėgsta pasilepinti. Tačiau jų nepatartina berti per didžiuosius šalčius, nes įšalusių sėklų paukščiai nesugeba išaižyti. Lesyklose galima palikti susmulkintų kietai virtų kiaušinių, virtų bulvių, naminiams gyvūnams ir namie laikomiems paukščiams skirto konservuoto maisto, specialių mišinių.

Plėšriesiems paukščiams - paukštvanagiams, vištvanagiams, suopiams, pelėdoms ir kt. šalia ūkinių pastatų, soduose, laukuose ar pievose nuo sniego išvalomos maždaug kvadratinio metro pločio aikšteles kur papilama grūdų, duonos gabalėlių, trupinių ir viskas uždengiama šiaudais. Taip pat šiems sparnuočiams maitinti naudojama mėsa (pageidautina, kad tai nebūtų kiauliena) turi būti nesūdyta, paliekama dideliais gabalais. Lauke palikta mėsa apledėja, todėl plėšydami į smulkesnius gabaliukus, paukščiai tą ledo plutelę sutrupina, tačiau jei paliekami maži gabaliukai, paukštis juos iškart ryja ir žūva. Lesinimui negalima naudoti nunuodyto ar nuo infekcinės ligos kritusio gyvūno mėsos. Taip pat netinka ir nušauti gyvūnai – šovinio kulką ar šratus sudarantis švinas apnuodija paukštį. Mėsą gali pakeisti žuvis.

Nustatytų reikalavimų lesykloms nėra. Svarbiausia, kad ji nebaidytų paukščių ir būtų naudojamas tinkamas lesalas. Gerai, kada lesykla yra iš trijų pusių apsaugota nuo vėjo, lietaus ir sniego. Kokią lesyklą daryti, dažniausiai lemia turimos medžiagos ir vieta, kurioje ji bus pritvirtinta, t.y. ar prie lango, ar turėklo, ar namo sienos. Tvirtinama lesyklėlė turėtų būti lengva, deranti prie aplinkos, geriausiai – medinė. Kieme, ypač uždarame, apsuptame medžių ar gyvatvorės, statoma didelė lesykla. Ji gali būti su stogeliu, tačiau puikiai tiks ir be stogo įrengta lesykla – paprasta, plokščia, su krašteliais. Plati, atvira lesykla patraukli daugeliui paukščių. Lesyklėles reikia statyti (kabinti) taip, kad prie jų neprieitų katės.

Daugiau apie lesyklas ir kaip teisingai lesinti paukščius galima sužinoti internetinėje svetainėje: http://www.orni.lt/lesyklos/ . Taip pat visus kviečiame visus prisijungti prie iniciatyvos ir pasidalinti savo stebėjimais lesyklose klubo ORNI svetainės dalyje, skirtoje paukščių lesinimui.